Ostatnie wpisy

Pycnogenol - ekstrakt z kory sosny

Pycnogenol® to zastrzeżony ekstrakt z kory francuskiej sosny...

Szafran – czerwone złoto

Szafran to drogocenna roślina wykorzystywana w celach leczniczych od wieków.  Już 1500 lat p.n.e. znamiona...

Witamina D - suplementacyjny MUST HAVE!

Wyniki dotychczasowych badań oceniających stężenie witaminy D w różnych grupach wiekowych wskazują, że niedobór...

Markowe witaminy Aura Herbals

Oferta marki Aura Herbals poszerzyła się o nowe witaminy w kroplach, tym razem stworzone na oleju MCT. Produkty na...

Czytaj Bloga

Szafran – czerwone złoto

Szafran – czerwone złoto

Szafran, czyli czerwone złoto

                                                                                                                        

     Szafran to drogocenna roślina wykorzystywana w celach leczniczych od wieków.  Już 1500 lat p.n.e. znamiona szafranu stosowano jako surowiec leczniczy. Wchodziły w skład recept zapisanych w starożytnym Papirusie Ebersa. Szafran był również ważnym elementem teriaku [1] sporządzonego na zlecenie Nerona przez Andromachosa z Krety. Wspominają o nim Hipokrates, Teofrast, Pliniusz Starszy, Galen i Paracelsus. W czasach starożytnych szafran był powszechnie stosowany jako środek wczesnoporonny i rzeczywiście po przyjęciu zbyt wysokiej dawki bywa niebezpieczny. Powyżej 1,0 g może wywołać objawy zatrucia, do których należą dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, krwawienia z macicy, zawroty głowy i oszołomienie. Ponadto sporządzano z niego wyciągi, nalewki, a nawet rodzaj preparatu do oczu – Collyrium adstringens luteum.

     W czasach obecnych, do produkcji neuraceutyków wykorzystywane są znamiona słupka szafranu (Stigma Croci), zawierające olejek eteryczny, którego głównym składnikiem czynnym jest safranal. Jest to pulchna, nitkowata pomarańczowo-czerwona masa o specyficznym zapachu i gorzkim smaku. Suplementy diety na bazie wyciągu z szafranu wykazują właściwości spazmolityczne, hipotensyjne oraz obniżają stężenie cholesterolu we krwi. Medycyna holistyczna wskazuje szafran jako środek o działaniu przeciwskurczowym, którego stosowanie przynosi ulgę podczas bolesnej menstruacji. Szafran zaleca się stosować jako środek  pobudzający apetyt, nasercowy, uspokajający, moczopędny oraz przeciwbólowy.[2]

     Szafran jako środek wspomagający walkę z depresją

     Wyniki najnowszych badań wykazały, że suplementacja szafranu stanowi skuteczne wsparcie terapii przeciwdepresyjnej. Podstawowe środki farmakologiczne, stosowane w leczeniu depresji wykazują bardzo dużą skuteczność, bywa jednak, że zawodzą, a zwiększenie dawki nie jest w tym przypadku rozwiązaniem ze względu na mnogość skutków ubocznych. Właśnie z tego powodu badacze chorób psychicznych wciąż poszukują alternatywnych sposobów leczenia depresji.

     Naukowcy z Uniwersytetu Murdoch postanowili sprawdzić, jakie korzyści pacjenci cierpiący na depresję mogliby odnieść z suplementacji ekstraktu z szafranu (Crocus sativus). Wiadomym było, że wyciąg ze znamion szafranu  posiada właściwości kojące i uspokajające, co stanowiło odpowiednią przesłankę dla wykonania badania.

      W eksperymencie uczestniczyły osoby płci żeńskiej i męskiej, w wieku od 18 do 65 lat, sprawne fizyczne, cierpiące na łagodną lub umiarkowaną depresję i przyjmujące leki przeciwdepresyjne przez co najmniej 8 tygodni. Przez kolejne 8 tygodni stosowali oni ekstrakt z szafranu lub placebo. Po zakończeniu czwartego i ósmego tygodnia suplementacji uczestnicy przeszli badania, aby ustalić obecność i kierunek zachodzących zmian.

     “Podczas badania objawy depresji zmniejszyły się bardziej wśród uczestników przyjmujących szafran w porównaniu z grupą placebo. Redukcja wyniosła odpowiednio o 41% i 21%, według skali stosowanej przez klinicystów – mówi dr Adrian Lopresti, współautor badania. – Ponadto nastąpiła poprawa jakości snu, inicjatywy i motywacji oraz zainteresowania i odczuwania przyjemności z własnych działań.”

     Wyniki otrzymane przez zespół z Murdoch wykazały, że szafran może być stosowany jako naturalny suplement podawany już na początku leczenia depresji, aby zwiększyć skuteczność i zredukować ewentualne działania niepożądane, towarzyszące niekiedy przyjmowaniu leków antydepresyjnych. [3]

       Szafran – poprawa jakości snu

      Kolejnym masowym problemem, w leczeniu którego szafran okazał się pomocny jest bezsenność. Bezsenność może dotykać nawet 45-60% populacji świata. Najczęściej nie jest to problem sam w sobie, ale raczej objaw innych dolegliwości, np. depresji, chorób tarczycy czy nadmiernego stresu. Leczenie bezsenności rozpoczyna się zazwyczaj od metod niefarmakologicznych. Należą do nich m.in. przestrzeganie zasad higieny snu, techniki relaksacyjne, aromaterapia lub terapia poznawczo-behawioralna. Gdy okazują się one nieskuteczne, włącza się leki o działaniu uspokajającym, nasennym i ułatwiającym zasypianie.

      Naukowcy z całego świata prowadzą liczne badania w celu znalezienia skutecznego, wolnego od skutków ubocznych środka do walki z bezsennością. Na uniwersytecie Murdoch w Perth, w Australii, podczas badań nad skutecznością szafranu w leczeniu depresji, badacze zetknęli się z niespodziewaną, masową informacją zwrotną płynącą ze strony grupy.

     Po zakończeniu procesu wielu uczestników zgłosiło uwagę, że w okresie badania jakość ich snu zauważalnie wzrosła. To zjawisko skłoniło zespół z Murdoch do zbadania wpływu suplementacji szafranu na problemy ze snem. Badaniu została poddana grupa zdrowych, dorosłych, którzy przez więcej niż 4 tygodnie cierpieli na bezsenność.

     Analiza wyników wykazała, że przyjmowanie ekstraktu z szafranu przez okres 28 dni skutkowało poprawą jakości snu. U większości ochotników efekty pojawiły się już w pierwszym tygodniu suplementacji. Co więcej, szafran był dobrze tolerowany i nie powodował wystąpienia niepożądanych skutków. Naukowcy planują teraz przeprowadzić podobne badanie z udziałem większej i bardziej zróżnicowanej populacji. [4]

                                                                                                                                                                              

[1] teriaku - starożytna, wieloskładnikowa mikstura o gęstej konsystencji używana jako antidotum, wszechstronny lek lub panaceum. Powszechnie stosowano ją aż do XIX w.

 [2] Sztaba D., ”Barwa szafranu, aromat cynamonu, smak kaparów – właściwości lecznicze biblijnych przypraw”, FP, 65(1), s. 29-40, Warszawa, 2009

[3] Lopresti A.L., Smith S.J., Hood S.D., Drummond P.D. „Efficacy of a standardised saffron extract (affron®) as an add-on toantidepressant medication for the treatment of persistent depressive symptoms in adults: A randomised, double-blind, placebo-controlled study.”, Journal of Psychopharmacology, 2019

[4] Murdoch University https://www.murdoch.edu.au/news/articles/trouble-sleeping-a-dose-of-this-spice-might-help-you-doze, [dostęp: 23.09.2021]

Powiązane produkty

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)
Brak komentarzy w tym momencie.