EKO Chlorella (200 g)

Proszek Rainforest Foods Chlorella przyczynia się do poprawy funkcjonowania następujących obszarów:         Funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego         Zdrowie krwi, serca i układu krążenia         Kości, zęby i mięśnie         Włosy, skóra i paznokcie

Szczegóły produktu

Termin przydatności do spożycia tej partii produktu 30.09.2022
Stawka podatku VAT 23%
Certyfikat BIO / EKO Soil Association
Jednostka certyfikująca GB-ORG-05
Waga preparatu netto 200 g
Producent / Podmiot odpowiedzialny Rainforest Foods
Kod EAN produktu 5060213550407
Produkt dla wegan i wegetarian? Tak
Kraj / miejsce produkcji preparatu Wielka Brytania

Chlorella to jednokomórkowe, niebiesko-zielone algi znane z bogactwa składników odżywczych. Cechują się dużą zawartością białka, węglowodanów i witamin, co sprawia, że ​​suplementacja Chlorelli jest bardzo popularna wśród osób stosujących dietę wegetariańską lub wegańską.

Rainforest Foods Chlorella to odmiana znana jako Chlorella Vulgaris. Zapewnia dobrą wchłanialność  witamin, w tym witaminy A, witamin B1, 2, 3, 6 i 12, a także witaminy C.

Chlorella jest źródłem kilku kluczowych minerałów, w tym wapnia, żelaza, magnezu, fosforu i cynku. Jest także bogatym źródłem białka. Zawiera 7 z 8 niezbędnych aminokwasów - tych, których, nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć. 

Dostarcza także kwasów tłuszczowych Omega-3, w tym kwasów linolowego i alfa-linolenowego. Są one niezbędne w zdrowej diecie i często brakuje ich w nowoczesnej, przetworzonej żywności. 

Chlorella ma twardą ścianę komórkową. Działa ona jako bariera, zmniejszając ilość składników odżywczych w komórce, które są dostępne dla organizmu. Ściana komórkowa w Chlorelli Rainforest Foods zostaje rozbita przy użyciu natrysku wysokociśnieniowego, który zachowuje integralność odżywczą zawartości komórek. Oznacza to, że składniki odżywcze w komórce są dostępne - dzięki pękniętym ściankom komórki - i nieuszkodzone metodą zastosowaną do tego celu.

SKŁAD:

Skład 1/2 łyżeczki : 1 łyżeczka:
Sproszkowana chlorella z certyfikowanych upraw rolnictwa ekologicznego (Chlorella Vulgaris) 2,5 g 5 g

SPOSÓB UŻYCIA:
w pierwszym tygodniu pół (½) łyżeczki raz lub dwa razy dziennie w połączeniu z wodą, sokiem lub smoothie. Po pierwszym tygodniu można zwiększyć porcję do 1 łyżeczki.